-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
Opis systemu dydaktycznego II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie
Trymestry zamiast semestrów, kursy zamiast klas, punkty zamiast ocen – alternatywny system edukacyjny w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp.
II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp. to szkoła, w której 60 letnią tradycję wpisane są eksperymenty, innowacje pedagogiczne i modyfikacje służące ciągłemu doskonaleniu systemu edukacyjnego. Dzięki zawsze twórczej, otwartej na nowości kadrze nauczycielskiej oraz trafiającym do szkoły uzdolnionym uczniom liceum zasłużyło na miano instytucji samoreformującej się.
Wielkim wydarzeniem i prawie rewolucyjnym przewrotem w gorzowskiej oświacie stało się wdrożenie od 1 września 1993r. eksperymentalnego systemu kształcenia zatwierdzonego przez MEN (decyzja DKO – 723 – 101/93). Prace na reformą rozpoczęto jesienią 1992r. powołaniem Rady Programowej Szkoły. Podstawą zmiany stał się powszechnie stosowany w szkołach średnich Stanów Zjednoczonych i Kanady system „Core curriculum”. Korzystając z doświadczeń uczącego w liceum ochotnika Korpusu Pokoju, dokonano krytycznej analizy amerykańskiego i polskiego systemu edukacyjnego. Celem reformy stało się:
Aby osiągnąć takie cele, przewidziano zmiany we wszystkich dziedzinach szkolnego życia:
W związku z przekształceniem 4 – letniego liceum ogólnokształcącego w 3 letnie oraz wejście w życie nowych planów i programów nauczania konieczna jest modyfikacja przyjętego w II LO systemu edukacyjnego oraz wprowadzenia zmian. Obejmują ona przede wszystkim:
system dydaktyczny II LO 01.09.2012
Jak będą wyglądały zajęcia z w-f od roku szkolnego 2012/2013 okaże się we wrześniu, po wejściu reformy do szkół ponadgimnazjalnych. Od kilku lat w naszej szkole funkcjonują tzw. zajęcia do wyboru: pływanie, siatkówka, koszykówka, aerobik, piłka nożna, siłownia, tańce. Języki do wyboru : angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, łaciński.
z tego co wiem, łacina jest kursem dodatkowym dla specjalizacji humanistycznej i farmaceutycznej, nie jest tzw „językiem dodatkowym”… za to pełnoprawnie można uczyć się włoskiego ; )
Masz rację! Dziękuję za czujność.
czego oczywiście nie polecam 🙂
A czy orientuje się ktoś może, czy język główny w gimnazjum musi być tym wiodącym w liceum?
po reformie to Wy, gimnazjaliści powinniście wiedzieć lepiej niż my ; ) mi się wydaje, że musi
nie musi, a przynajmniej nie musiał.
Ja miałam główny angielski, a w liceum wzięłam niemiecki.
Nie musi, możesz wybrać jaki chcesz, tj. angielski albo niemiecki. Cała reszta to języki dodatkowe.
Gdzie można znaleźć uaktualnioną liczbę kursów na rok szkolny 2012/2013 pokazywaną na dniach otwartych?
Czyżby ze strony został już zdjęty wykaz specjalizacji dla starszych roczników? 🙁
pytanie z innej beczki. co się dzieje gdy na koniec trymestru wychodzi 1? piszę się poprawkę?
Piszesz poprawkę, jeżeli jej też nie zaliczysz to po prostu powtarzasz kurs. I uprzedzając ewentualne pytanie: przechodzisz do następnej klasy 😉
Jak wygląda zmiana specjalizacji? Po rejestracji też muszę zmienić sobie plan na pasujący?
Zmiana specjalizacji wiąże się ze złożeniem podania w sekretariacie. Oczywiście że musisz! Wyobrażasz sobie przy specjalizacji np. farmaceutycznej miec humanistyczne rozszerzenia? 😀
Wtedy musisz zgłosic sie do prof. Szczepańskiej
Jeśli wybiorę sobie specjalizację medyczną i chcę rozszerzać chemie i biologię , zaś jako trzeci wybór nie chcę wziasc ani rozszerzonej matmy ani fizyki jak jest w prezentacji , to czy mogę wybrac sobie inny przedmiot , który mnie interesuję , np. rozszerzony j. niemiecki ?
Pisze się „wziąć” ;). Wszelkie zmiany specjalizacji i specjalizacja indywidualna wiążą się ze złożeniem podania do dyrekcji- w moim przypadku Pan Dyrektor przekonał mnie, że warto przemęczyć się z fizyką, bo w liceum nie chodzi tylko o zdanie matury, ale też o przygotowanie do studiów, a specjalizacje nie są z przypadku, tylko powstały po przeanalizowaniu także potrzeb absolwentów na uczelniach wyższych. Jednak: tak, jeśli potrafisz dobrze uargumentować potrzebę zmiany specjalizacji to będziesz mogła realizować ją tak jak sobie umyślisz.
Gdzie można znaleźć spis kursów (nr, zsakres, liczba godzin)?
Czy jest na waszej stronie zamieszczony spis kursów? Nie za bardzo rozumiem rozpiski specjalizacji. I jeszcze jedno: czu uczen trójkowy-czwórkowy ma szanse dostac sie do tego Liceum? Czy bierzecie głownie pod uwage oceny z przedmiotow, ktore w liceum bedą rozszerzone?
Oceny tak naprawdę nie grają większego znaczenia – priorytetem są wyniki egzaminu gimnazjalnego. W dziale „rekrutacja” wszystko jest opisane. Oceny, które się liczą to na pewno ocena z matematyki, j. polskiego, języka obcego i jedna z geografii/biologii/fizyki/chemii (najwyższa z nich). Rozszerzenia wybierasz dopiero pod koniec pierwszego trymestru pierwszej klasy ( w przypadku biologii, historii) lub na koniec pierwszej klasy.
Hej, mógłby mi ktoś powiedzieć jak wygląda przepisanie się do Waszej szkoły? 🙂
Obecnie uczę się w liceum na profilu ścisłym, ale nie podoba mi się szkoła. Atmosfera jest średnia, nauczyciele też. Myślałam o zmianie szkoły na 2LO ponieważ słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii na temat Waszego liceum. Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy w tej szkole mogłabym rozszerzać mat-ge-wos-ang? Jak to wygląda z drugim językiem obcym od 2 klasy, gdybym się przeniosła? Myślicie, że musiałabym nadrabiać poprzednie trymestry? Wiem, że na te pytania bardzo chętnie odpowiedzą mi w sekretariacie, ale najpierw chciałabym poradzić się Was, uczniów 🙂 + Z jaką mniej więcej średnią z 1 klasy LO powinnam startować na przemysłową?
Tak, można rozszerzać te przedmioty. Co do średniej się nie wypowiem, z 2 języka obcego musiałabyś coś nadrobić, ponieważ u nas jest go 150 godzin, które zostały rozłożone na 0,5 kursu w 2 trym. 1 klasy, 1 kurs w 3 trym. 1 klasy i trzeci, ostatni kurs w 1 trym. 2 klasy. Ale to na pewno jest do zrobienia 🙂
jakie są zajęcia dodatkowe i czy można się uczyć języków azjatyckich? co prawda do liceum idę za dwa lata ale wolę wiedzieć czy mogę wziąć tą szkołę pod uwagę.
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]
Jakie fakultety z w – f można wybrać i kiedy?
Jakie języki obce są do wyboru?