-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
W środę, 21 września uczniowie specjalizacji humanistycznych zebrali się w auli naszej szkoły. Tam czekała na nich niespodzianka w postaci wykładu pt. „U źródeł nowoczesnego polskiego prawa. Rys historyczny.” oraz prezentacji multimedialnej . Wygłosił go Michał Sadłowski, student wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent naszego liceum.
Organizatorem tego przedsięwzięcia był prof. Jarosław Musiał. Podczas półtoragodzinnego wykładu została nam przedstawiona geneza prawa obowiązującego w Polsce oraz najważniejsze osiągnięcia w tej dziedzinie w okresie od XVIII do XX w. Nasz starszy kolega Michał opowiedział nam o podstawach prawa karnego i cywilnego w tym okresie. Mogliśmy się także dowiedzieć, na czym opiera się nasz system karny i cywilny. Zostały nam zaprezentowane sylwetki najwybitniejszych polskich prawników m.in. Juliusza Makarewicza, który stworzył Polski Kodeks Karny, Leona Petrażyckiego czy Maurycego Allerhanda.
Bardzo szczegółowo został przedstawiony rozwój polskiego prawa od utraty niepodległości aż do drugiej wojny światowej. Omówione zostały osiągnięcia w tej dziedzinie w innych krajach europejskich m.in. w Austrii, Rosji, Niemczech i Francji.
Wykład pokazał, jak osiągnięcia rożnych krajów oddziaływały na siebie, by stworzyć idealny system prawny. Nie zawsze koncepcje stworzone przez wybitnych teoretyków prawa sprawdzały się w praktyce. Częstokroć stworzone systemy był zbyt nowoczesne, a kraje nie były przygotowane na tego rodzaju innowacje.
Po wykładzie można było zadać pytania naszemu koledze Michałowi, a także porozmawiać z innymi absolwentami, którzy zjawili się na wykładzie. Większość absolwentów obecnych na spotkaniu jest teraz studentami prawa. Następnego dnia zostały sprawdzone nasze notatki z wykładu. I tak osoby, które pilnie słuchały i notowały, zostały nagrodzone plusikami bądź też minusami na lekcji historii 🙂
Patrycja Kwiecień
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]