-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
W poniedziałek (12.12) w auli naszego liceum odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oraz zaproszeni goście – m.in. pani profesor Teresa Klimek, dyrektor Wydziału Diagnoz, Analiz i Strategii Edukacyjnej Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Ewa Rawa oraz pan Jarosław Palicki. Organizatorem poniedziałkowych obchodów w szkole był zespół historyków.
Punktualnie o godzinie 11 przybyłych przywitał pan profesor Jarosław Musiał, po którym słowo zabrał również pan dyrektor Tomasz Pluta. Następnie oddano głos panu Jarosławowi Palickiemu z gorzowskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił wykład na temat: „Okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jego przebieg i skutki”. W szczególności uwzględniono wydarzania w naszym mieście Gorzowie m.in. strajki, aresztowania, ale również kolportaż ulotek przez uczniów. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja, w której bardzo dużo miejsca zajęły fotografie, co pozwoliło na lepsze zobrazowanie opisywanych dni.
Kolejnym punktem spotkania była prapremiera przedstawienia „Którędy do wolności” w wykonaniu koła teatralnego pod kierunkiem pani profesor Anety Gizińskiej-Hwozdyk. Rewelacyjny występ, w którym zaprezentowano wiele różnych talentów, świetnie zobrazował uczucia, które towarzyszyły ówczesnym Polakom. Użyto w nim również nagrań filmowych zawierających m.in. ogłoszenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego.
Po przedstawieniu uczniowie mogli wysłuchać opowieści, a nawet zadać pytanie, wyjątkowej osobie, pani profesor Teresie Klimek, najdłużej internowanej kobiecie w Polsce.
Ta szczególnie ciepła osoba mówiła owydarzeniach z 1981 roku i nie tylko, które nazwała narodzinami społeczeństwa obywatelskiego. Legenda gorzowskiej opozycji opowiadała również o swoich zamiłowaniach do praw człowieka oraz o swoim internowaniu, które na początku zostało pokrzyżowane przez rekolekcje Klubu Inteligencji Katolickiej w Rokitnie.
Przebywała ona poza domem ponad 200 dni w tzw. złotej klatce w Gołdapii, gdzie początkowo rygorystyczny regulamin stopniowo stawał się coraz łagodniejszy. Kobiety się tam znajdujące rozpoczęły nawet wspólne kształcenie – od języków obcych po logikę. Pani profesor wspominała również papieża Jana Pawła II oraz Solidarność, z którą bardzo długo byłazwiązana.
Na zakończenie uczniowie mogli zadawać pytania bohaterce, wcześniej również nauczycielce w naszej szkole. Młodzież w szczególności interesowała praca w II LO, inne możliwości potoczenia się wydarzeń oraz działalność opozycyjna. Pani Teresa Klimek wspomniała również o swojej wielkiej pasji – matematyce.
Michał
Jędrzejczak
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]