-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
Drodzy czytelnicy zakupiliśmy do naszej biblioteki szkolnej wiele ciekawych pozycji książkowych. Warto zajrzeć do nas bo jest tego sporo. Przed nami przerwa świąteczna, trochę więcej czasu na rozrywkę z książką, niekoniecznie lekturą. Zapraszam do zapoznania się ze spisem i wypożyczania nowości. Oto niektóre z nich:
KAMIENIARZ. Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki…
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości…
Kamieniarz jest trzecią powieścią kryminalnego cyklu Camilli Läckberg, którego akcja rozgrywa się we Fjällbace na zachodnim wybrzeżu Szwecji.
Książki przetłumaczono na wiele języków europejskich, w Szwecji i Francji powstają również ekranizacje bestsellerowego cyklu.
Pierwsze dwie książki Camilli Läckberg, Księżniczka z lodu oraz Kaznodzieja, były znakomicie napisane i bardzo ciekawe. Natomiast Kamieniarz jest dowodem, że autorka okrzepła, jest świadoma swoich możliwości… i może być zaliczana do najlepszych szwedzkich autorów tego gatunku.
„Örnsköldsviks Allehanda”
MIEJSCA WSPÓLNE, MIEJSCA WŁASNE.
Fantazmaty Leśmiana, Schulza i Kantora wykazują podobieństwa wprost zadziwiające. Pojmowanie śmierci jako procesu, wyobrażenie płynności bytu, ontologicznego ?rozchwiania” zjawisk, heretyckie marzenie o powieleniu boskiego aktu kreacji, fantazmat człowieka-manekina, wszechobecne postaci sobowtórowe, okaleczone i „kalekujące”, powracające i rozpraszające się nieustannie ?klisze pamięci”, nobilitacja ?tandety”, ?biednych przedmiotów” i ?realności najniższej rangi” – to cechy, które pozwalają umieścić Leśmiana, Schulza i Kantora po stronie Bachelardowskiej „ontologii rozproszonej”.
WYGNAŃCY.
Wiek XX określa się jako erę uchodźców. W Europie już na początku stulecia popłynęły fale uciekinierów przed czystkami etnicznymi, które towarzyszyły powstaniu państw narodowych.
Pod koniec wieku główną przyczyną przymusowych migracji był upadek systemu komunistycznego. Między tymi dwoma cezurami przez nasz kontynent przemaszerowały miliony uchodźców, zesłańców i wygnańców, wprawione w ruch przez totalitaryzm i wojny.
Jan M. Piskorski napisał na ten temat fascynująca książkę, w której pokazuje zjawisko uchodźstwa nie tylko jako fakt historyczny i statystyczny, ale również jako doświadczenie konkretnych osób, wplatając w dyskurs historyczny wątki biograficzne i wspomnieniowe.
Autor nie unika tematów trudnych, o których pisze ze znawstwem i ze swadą.
CZARNY PIĄTEK
Samobójczy zamachowcy uderzają w sercu Ameryki. Giną niewinne osoby. Atak terrorystyczny, do którego nikt się nie przyznaje.Agentka Maggie O’Dell staje przed najtrudniejszą i najbardziej krwawą sprawą w swojej karierze. Przekopując się przez gruzowisko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sprawcę zamachu, O’Dell odkrywa, że najgorsze dopiero ma nadejść. Kolejne ataki, których konsekwencje będą niewyobrażalne.
MIĘDZY TĘSKNOTĄ LATA A CHŁODEM ZIMY to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.
TRYLOGIA POLICYJNA Leifa GW Perssona, na którą składają się trzy powieści Między tęsknotą lata a chłodem zimy, W innym czasie, w innym życiu, Swobodny upadek jak we śnie – wspólnie opowiada jedno z możliwych rozwiązań największego nierozwikłanego do dziś śledztwa we współczesnej Szwecji – morderstwa premiera Olofa Palmego, który zginął od kuli w Sztokholmie 28 lutego 1986 r. Mimo upływu ponad 20 lat to zabójstwo wciąż stanowi otwartą ranę w szwedzkim społeczeństwie. W śledztwie w tej sprawie wyprodukowano więcej dokumentów niż po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego, ale ten gigantyczny wysiłek na razie przyniósł mierne efekty.
„Polityczny thriller, przy którym będziecie zagryzać palce (…) Autentyczny, pełen niemego gniewu, twardy i naprawdę nie dający spokoju.”
Berliner Morgenpost (Niemcy)
„Ta powieść to chyba największy materiał śledczy, jaki kiedykolwiek napisano. Fabuła pełna napięcia, wspaniała przygoda i filozofia po mrocznej i pełnej cierpienia stronie życia.”
Il Giornale di Vicenza (Włochy)
„To jedna z najlepszych powieści detektywistycznych, jakie kiedykolwiek napisano w Szwecji. (…) Wciąga niesamowicie!”
Dagens Arbete (Szwecja)
SIEĆ ROZKWITAJĄCEGO KWIATU
W Pekinie Chińczycy znajdują zwłoki syna ambasadora USA. Kilka dni później w Los Angeles, na statku, Amerykanie odkrywają ciało syna chińskiego magnata finansowego. Co łączy oba zgony? Mimo napiętej sytuacji Chiny i USA decydują się na wspólne śledztwo. Prowadzą je: pekińska pani inspektor Liu Hulan i prokurator David Stark. Oboje dobrze się znają, kiedyś mieli ognisty romans… Mordercza intryga na fascynującym tle dwóch zupełnie różnych kultur, jak zawsze opisywanych przez autorkę tyleż lekkim piórem, co z wyjątkową dbałością o szczegóły.
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]