Kodeks ucznia olimpijczyka
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie to szkoła, która sprzyja rozwijaniu zdolności i zainteresowań naukowych uczniów.
Doceniając talent, umiejętności, ambicje, zdolności uczniów oraz pracę na miarę ich możliwości Szkoła stwarza warunki do dalszego rozwoju w wybranych dziedzinach.
Zainteresowani zdobywaniem wiedzy wykraczającej poza program szkolny mają prawo do wyróżnień poprzez: udział w niestandardowych formach zajęć, przygotowanie do startu w olimpiadach przedmiotowych i umożliwianie osiągania laurów, indywidualne konsultacje z nauczycielami.
- Uczniowi, który wykazał się ponadprzeciętną wiedzą i systematycznie pracuje w wybranej dziedzinie, Szkoła proponuje udział w olimpiadzie przedmiotowej oraz gwarantuje pomoc nauczyciela – opiekuna naukowego.
- Olimpijczykowi, który wywiązuje się z obowiązków szkolnych i bez zastrzeżeń realizuje program wszystkich przedmiotów może być udzielony urlop olimpijski na warunkach określonych szczegółowo w Statucie Szkoły.
O przyznaniu urlopów decyduje nauczyciel opiekun. - Czas przydzielonego urlopu uczeń ma obowiązek wykorzystać na pracę nad zadaniami olimpijskimi uzgodnionymi z opiekunem podczas konsultacji.
- W przypadku zgłaszanych przez nauczycieli zastrzeżeń dotyczących zaniedbywania przez Olimpijczyka realizacji zadań szkolnych możliwe jest cofnięcie przyznanego wcześniej urlopu olimpijskiego.
Decyzję podejmuje opiekun po konsultacji z nauczycielami przedmiotu i wychowawcą. Przerwanie urlopu może nastąpić również w przypadku, gdy opiekun stwierdza, że uczeń nie poświęca go na przygotowanie ustalonych zadań. - Olimpijczyk wspiera działania Szkoły w rozwijaniu zainteresowań i zdolności innych uczniów, pracując jako asystent nauczyciela.
- Olimpijczyk jest reprezentantem Szkoły, dlatego musi wykazywać się wysoką kulturą osobistą i nienagannym zachowaniem.
- Szkoła honoruje wybitne osiągnięcia uczniów olimpijczyków. W dowód uznania przyznaje im nagrody i dyplomy.