-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
Spacer po Gorzowie, jako metoda integracji uczniów z klasy pierwszej II LO mieszkających w internacie przy ul. Woskowej.
30 września 2020 roku pierwszoklasiści z internatu wraz z wychowawcami p. Alicją Kamolą i p. Andrzejem Waleńskim wyruszyli na wspólny spacer uliczkami Gorzowa, poznając jego nietypowe miejsca i ludzi tworzących historię miasta.
Pierwszy przystanek to Most Staromiejski, gdzie młodzież wsłuchała się w historię w pigułce o gorzowskiej katedrze, jej znaczeniu dla mieszkańców i symbolu wiary dla wszystkich Gorzowian. Następnie odwiedziliśmy Pawła Zacharka – pana z łódki, który niestrudzenie wiosłuje na swojej Kseni po gorzowskiej Warcie. Młodzież wysłuchała krótkiej legendy o tej nietuzinkowej postaci powojennego Gorzowa. Kolejnym etapem naszego spaceru była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, gdzie obejrzeliśmy wystawę fotografii dokumentującą pożar gorzowskiej katedry oraz kolejne etapy jej remontu.
Następnie skierowaliśmy się z młodzieżą do Parku Róż, zatrzymując się przy pomniku Papuszy omawiając krótko historię jej życia i dramatu związanego z odkryciem tajemnic cygańskich zawartych w książce „Cyganie Polscy”.
Młodzież została zapoznana z historią Parku Róż, jego walorami jeszcze sprzed wojny 1939 roku i ruszyliśmy na ostatni przystanek naszego spaceru, czyli do pomnika Edwarda Jancarza, polskiego żużlowca, gorzowianina, który rozsławił imię Polski i Gorzowa na arenach krajowych i zagranicznych.
Spacer zakończyła legenda o Edwardzie Jancarzu.
Młodzież wsłuchiwała się cichutko w opowieści i zadawała pytania dotyczące poszczególnych obiektów i postaci. Była to udana piesza wycieczka śladami historii naszego miasta.
Andrzej Waleński
Alicja Kamola
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]