-
[calendar mini=true nav=false]
Najnowsze komentarze
MODEL ONZ,
SZKOŁA DYPLOMACJI W II LICEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W GORZOWIE WLKP.
Ideę organizowania Polskiego Modelu Organizacji Narodów Zjednoczonych (POLMUN) w naszej szkole zaszczepili w 1992 Mathew Bennett, ochotnik Korpusu Pokoju, oraz Bogna Ferensztajn – nauczyciel języka angielskiego. Jest to projekt, w który zaangażowani są uczniowie z wielu krajów reprezentujący różne narody świata w symulowanej wersji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Uczniowie – delegaci biorą udział w trzydniowym posiedzeniu, podobnym do sesji prawdziwego ONZ. W tym czasie obowiązuje procedura parlamentarna, formalny kod głosowania, formalny lub narodowy strój. Zorganizowano już dziewiętnaście udanych Modeli, w których ponad 3000 uczniów szkół średnich z Polski i innych krajów omawiali i podejmowali decyzje ważne dla społeczności międzynarodowej jako dyplomaci- amatorzy. Rok szkolny 2010/2011 będzie zatem nie tylko szczególnym rokiem ze względu na obchody 60-lecia szkoły. Będzie on także wyjątkowy ze względu na rocznicowy, 20-sty już, POLMUN.
Co roku schemat działań delegatów jest podobny. Zdobywają oni wiedzę o swoim przydzielonym kraju i w jego imieniu proponują konkretne rozwiązania zadanych problemów w formie rezolucji. Następnie, po miesiącach przygotowań i wstępnych pracach w komitetach (polityczny, praw człowieka, ekonomiczno-społeczny), zbierają się w jednej izbie, aby ostatecznie przedyskutować i przegłosować najbardziej obiecujące rezolucje, stosując procedury parlamentarne ONZ. Oprócz efektów poznawczych, uczniowie-delegaci uczą się lepiej rozumieć świat, widzą z bliska jego różnorodność i uczą się doceniać jej wartość a także przeżywają trudności piętrzące się przed ludźmi próbującymi osiągnąć porozumienie i uświadamiają sobie, że z każdego problemu jest wiele wyjść.
Model odbywa się w języku angielskim, jednak jest to projekt wybitnie interdyscyplinarny i dlatego tak wysoko ceniony przez dobre szkoły zagraniczne, które od lat przysyłają do nas po kilka delegacji. Naszymi najwierniejszymi partnerami są Niemcy z Berlina, Francuzi z Solesmes i Włosi z Nuoro na Sardynii. Gościliśmy także uczniów – delegatów z Finlandii, Szwajcarii, Rumunii, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi. Oczywiście są także polskie szkoły przysyłające do nas delegatów od wielu lat. Nauczyciele z tych szkół świetnie zdają sobie sprawę, że aby Model przebiegał sprawnie nie wystarczy tylko wysoki poziom językowy, potrzebna jest też wiedza o strukturach instytucji społecznych, świadomość geopolityczna i trans-kulturowa, logistyka, a nawet matematyka, bowiem wielokrotnie dochodzi do negocjowania skomplikowanych kwestii finansowych dotyczących budżetów państw i ich procentowych udziałów w budowaniu i utrzymywaniu tworzonych struktur międzynarodowych.
Dzięki zdobytej wiedzy na temat procedur parlamentarnych , a także poznaniu polityki poszczególnych państw uczniowie naszego liceum co roku mają szansę wykazać się znajomością Organizacji Narodów Zjednoczonych na podobnych sesjach za granicą. Regularnie bierzemy udział w Modelach w Berlinie. Byliśmy także na Sardynii, w Atenach, w Genewie. Jeden z naszych uczniów Mateusz Drapczyński odniósł spektakularny sukces. Został przeszkolony w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku przez bliskich współpracowników Sekretarza Generalnego Ban Ki- moon i jako jedyny Polak nie tylko brał udział w I-szej sesji Młodzieżowego Globalnego ONZ (GMUN), ale także przewodził jednej komisji.
Zatem doświadczenie zdobywane podczas POLMUN-u i innych Modeli ONZ stanowi przepustkę dla wielu młodych ludzi do świata dyplomacji.
POLMUN organizują głównie nauczyciele języka angielskiego. Organizacja trzydniowej konferencji, na którą przyjeżdża prawie 200-300 gości z całej Europy nie tylko stwarza duże potrzeby finansowe, techniczne i logistyczne, ale także wymaga odpowiedniego zaplanowania i realizacji każdego zadania budującego całość: od wzoru naklejki na kopercie po odpowiednie rozmieszczenie osób i ustawienie sprzętu audiowizualnego na salach obrad.
Z monografii „My ze szkoły na Zawarciu wydanej z okazji 60-lecia szkoły.Marta Kardasz
[calendar mini=true nav=false]
[calendar mini=true nav=false]